Koronavirüs: Şu an bilmeniz gerekenler

Belirtileri, bulaşması, kuluçka süresi, alınabilecek önlemler, yaşlı ve hasta insanların dikkat etmesi gereken hususlar: Koronavirüs SARS-CoV-2 ile ilgili en önemli bilgiler.

© Getty Images / Science Photo Library / KATERYNA KON / VEDECKÁ FOTOGRAFICKÁ KNIŽNICA

Corona virus belirtileri nelerdir?

Corona virus belirtileri nelerdir?
En çok gözlenen belirtiler: ateş, öksürük, solunum güçlüğü, kas ve eklem ağrıları.

Bu belirtiler corona virus özel değildir ve bir çok enfeksiyonlarda bulunabilir. Bu semptomlardan biri veya daha çoğu bulunan kişiler Covid-19-vakasi olmayadabilir. Koronavirüs‘e yakalananlarda mesela kuru öksürük, ateş ve halsizlik olabiliyor. Bazı hastalardada nefes darlığı, baş ve vücut ağrısı, boğaz ağrısı, burun akıntısı ve ishalde gözleniyor. Bu belirtiler sadece Koronavirüs’a özel değildir ve diğer solunum yolu hastalıklarındada görülebilir.

Önemli: Soğuk algınlığı belirtileri olup Koronavirüs‘e yakalanmaktan şüphelenenlerin anında doktora gitmesi tavsiye edilmiyor. Ev doktorunu veya 116117 numaralı "lekárska pohotovostná služba" v aranması öneriliyor. Mesela nefes darlığı gibi acil durumlarda aranması reken numara 112‘dir. Baska semptomlarda bulunuyorsa bildirilmelidir. Ne 14 gün içerisinde Koronavirüs‘u olan bir kişi ile temasınız olduysa veya riskli bir bölgede bulunduysanız bu bilgileride açıklamanız gereklidir.

Kuluçka zamanı, hastalığın gidişati, risk grupları

Kuluçka zamanı: genellikle 3 ve 7 gün arası, 14 güne kadar uzayabiliyor. Gidişati: çoğu zaman hafif derecede, ama şiddetli de olabilmektedir.

Virüsün kuluçka zamanı genellikle 3 ve 7 gün arası olmaktadır, ancak bu sur 14 güne kadar uzayabiliyor. Enfeksiyon çok hafif belirtilerle, bazen hiç belirti göstermedende geçebiliyor. Virüs old solunum yollarına ilerleyip bazı vakalarda zatüreye yol açabilmektedir. Almanyadaki Koronavirüs’ten Ölümler nerdeyse sadece yaşlı ve kronik hastalıklar bulunan vakalarda görünmektedir (kalp veya akciğer hastalıkları, şeker hastalığı ve kanser gibi). Şimdiye kadar görunen vakalarda çocuklarda nerdeyse belirtisiz olduğu, hamile kadınlarda ise virüsu şiddetli geçirme riski yüksek olmadığı gözleniyor.

Korona, COVID, SARS: çok isimli bi virüs

Medyada Koronavirüs veya "yeni tip Koronavirüsten" konuşulmaktadır. Bir kaç çeşit Koronavirüs bulunduğu için Bilim Adamları tarafından öncelikle "novel coronavirus 2019" kısacası "2019 - nCoV" adı verilmiştir. Sonra resmen „ťažký akútny respiračný syndróm koronavírus 2“ (SARS-CoV-2) diye adlandırılmıştır. WHO’nun verdiği „Covid-19“ ismi virüsün yol açtığı akciğer hastalığı için geçerlidir.

Koronavirüs nasıl bulaşır ve nasıl korunabilinir?

Bulaşması: tükürük damlacıkları ile, örneğin öksürük ve hapşırık. Korunmak için: diğer kişilerle mesafenizi koruyun, rakúske Turky veya hapşırırkan dikkat ediniz, ellerinizi sabun ile yıkayınız. Hastaların evde kalması reklidir.

Grip vakalarında olduğu gibi virüs damlacık saçılması ile yayılıyor: mesela öksürürken veya hapşırırken dağılan tükürük damlacıklarından. Diğer insanlardan - özellikle soğuk algınlığı olanlardan - en azından 1 meter mesafeli durulması önerlir. Öksurürken veya hapşırıken her zaman mendil kullanarak başkalarını koruyunuz, mendiliniz yoksa dirseğinizin içini kullanmanız tavsiye ediliyor.
Vücut sıvılarının bulaşmaması için tokalaşmamak ve sık sık sabun ile el yıkamak tavsiye ediliyor. Yüzünüze dokunmaktan kaçınınız, çünkü hastalık ağız, burun ve gözleriniz yoluyla vücudunuza bulaşabiliyor.

Ücretsiz na stiahnutie
Posterimizde koronavirüs ile ilgili en önemli bilgiler herkesin anlayacağı bir dille açıklanmıştır.

Plagát A4 formátu ücretsiz olarak indirilip işyeri, okul ve etkinlik alanlarında asılabilir. Posterin Ingilizce, Türkce ve Arapca greenyonları bulunmaktadır.
Stiahnutie plagátu

Nie ste zaman Koronavirüs testi yapılmalı?

Sağlıklı oldukca testuje gereksizdir. Corona virus tespiti için laboratuvarlardaki testler sadece SARS-CoV-2’ye yakalandığından şüphelenenlerde yapılmaktadır.

Hastalanınca hangi tedaviler yapılabilir?

Şu anda Koronavirüs’e özel ilaç veya aşı yoktur. Doktorunuzla belirtlierinize karşı en iyi tedaviyi konuşunuz. Ağır hastalananların hastaneye yatırılması gerekebilir.

Henüz SARS-CoV-2’ye karşı özel ilaç veya aş bulunmamaktadır. Bilim Adamları bunun üzerinde durmaksızın çalışıyorlar, podobne ako aj ilaç denemeleri yapılmaktadır. Koronavirüs’ünü hafif geçiren hastalar soğuk algınlığında olduğu gibi davransınlar: dinlenmek ve uyumak gibi. Öksürük, burun akıntısı ve ateş gibi belirtilere karşı kullanabilecek ilaçları doktorunuza danışınız. Ağır hastalarda eğer başka mikroplarda eklenirse bu ikinci bakteriyel enfeksiyona karşı antibiyotik verilmektedir. Hastalar nefes almakta zorlanıyorlarsa oksijen tedavisi ile destek verilmektedir veya solunum cihazları kullanılmaktadır.

Koronavírus SARS-CoV-2 je chránený pred vírusmi z internetu na internete

Bir çok enstitüler internet sayfalarında yeni tip CoVid-19 ile ilgili tıbbi bilgiler vermektedir. Burdada bu internet sayfalarını bulabilirsiniz:

  • Federálne ministerstvo zdravotníctva - Alman
  • Inštitút Roberta Kocha (RKI) - Alman
  • Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) - ingilizce
  • Federálne stredisko pre výchovu k zdraviu (BZGA) - Alman
  • Cestovné varovania zahraničného úradu - Alman

„Federálne ministerstvo zdravotníctva“ ’un Koronavirüs ile bilgi için vatandaş hattı:
0800/011 77 22 (bağımsız hasta konsältasyonu)

030/346 465 100 (BMG)

115 - Genel ilk bilgi ve arabuluculuk için ("číslo orgánu") www.115.de (Alman)

Sağır vatandaşlarımız için Koronavirüs ile ilgili bilgi servisi:

Faksy: 030 340 60 66 07

E-Posta: [email protected] veya [email protected]

Domáce video s telefónom na telefóne: gebaerdentelefon.de/bmg/

Koronavírus

Novinky o koronavíruse

Očkovanie Corona: digitálny záznam o očkovaní v lekárni

Covid-19: Takto dobre sú chránení očkovaní ľudia

Vláda pripravuje výnimku pre očkované osoby

Nemecko sťažuje cestu z Indie

Federálna núdzová brzda: obmedzený výjazd od 22:00.

Možné vedľajšie účinky očkovania proti Covid-19

Čo musia zamestnanci vedieť o „povinnom teste“

Porovnanie štyroch korónových vakcín

Mladší ľudia očkovaní vakcínou Astrazeneca by mali prejsť na inú prípravu

Drosten: Opatrenia nestačia

Vyzvite svet práce s izoláciou Corona

Očkovať začne 35 000 rodinných lekárov

Astrazeneca najmä pre ľudí starších ako 60 rokov

Masky FFP2 v práci: právo na prestávky

Veľkonočné pravidlá federálnych štátov